موزه ملی زاید

موزه ملی زاید

 

 

طراحی این موزه در سال 2007 آغاز شد اما اجرای آن با تاخیر بسیار مواجه شد . با وجود اینکه این پروژه بلند پروازانه از ویژگی های بدیع و خلاقانه ای برخوردار است و مکان یابی آن نیز با دقت و بر روی ارتفاعی مناسب صورت گرفته است اما بیش از عملکرد پیش بینی شده برای آن به عنوان موزه ، تداعی کننده یک بنای یاد بود و نمادین است.

موزه ملی زاید در جزیره سادیات در نزدیکی ابوظبی ساخته می شود و فروشگاه ها ، کافه ها، و سالن های متعددی را در خود جای می دهد.

 

 

KMD-67.jpg

 

این مجموعه با هدف معرفی فرهنگ ، آداب و سنن و نمایش دگرگونی های اقتصادی طراحی شده است ؛ این سازه دارای فضاهای بهینه و نو گرایانه ای است که با عناصر سنتی و فرهنگ عربی در آمیخته و در محوطه طبیعی با فضاهای سبز زیبا ، قرار داده شده است .(موزه به یاد شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، بنیان گذار امارات متحده عربی نام گذاری و ساخته میشود.)

پنج برج بر روی یک تپه واقع شده اند و ورودی از زیر قرار دارد. این امر سبب شده که برج ها همانند دودکش ، تبادل حرارتی انجام دهند و هوای تازه را جایگزین کنند . فرورفتگی میانی موزه نیز به شکل لنگر تعادل5 بال فوقانی برج ها را حفظ می کند.

مساحت این موزه ۳۸۰۰۰ متر مربع و ارتفاع بلندترین بال فلزی آن ۱۲۵ متر است. موزه به شکل یک جزیره ساخته شده است و اطراف آن را آب فرا گرفته. بنا به دلیل علاقه شیخ زاید به طبیعت در یک باغ مصنوعی قرار داده شده است و در آن ۵بال فلزی خود نمایی می‌کند. مرکز این جزیره منطقه فرهنگی است، که موزه تاریخ و تحولات اقتصادی امارات محسوب می‌شود.  

این موزه در جزیره‌ی سعدیات در نزدیکی ابوظبی ساخته می‌شود و فروشگاه‌ها‌، کافه‌ها ‌و سالن‌های اجرا متعددی را درخود جای خواهد داد.  بادبان‌های فلزی موزه، همچون نوک بال‌های حشره‌ی غول آسایی به نظرمی‌رسد که سرخود را برای چرت زدن زیر خاک فروکرده است!       

 

 

KMD1-1.jpg

 

جزیره سعدیات در فاصله ۵۰۰ متری از ساحل ابوظبی قرار گرفته است و بزرگ ترین واحد توسعه چند منظوره در خلیج فارس است که در ۷ ناحیه سازماندهی شده، ناحیه فرهنگی جزیره سعدیات موزه گاگنهایم  ابوظبی، لوور ابوظبی، و همین طور مرکز هنرهای نمایشی و موزه مریتایم (Maritime) را هم در بر خواهد گرفت. ساخت موزه ملی زاید پیشاپیش شروع شده است و اولین موزه ای خواهد بود که در این جزیره به بهره برداری می رسد.

حاكم ابوظبي،فاستر و گروهش رامأمورساخت موزه ملي امارات كرد. موزه اي كه درجزيره ساديات باانگيزه معرفي فرهنگ،آداب وسنن وتغييرات اقتصادي امارات نوين ساخته خواهد شد.اين سازه داراي فضاهاي بهينه ونوگرايانه اي مي باشد كه با عناصرسنتي وفرهنگ عربي درآميخته است.دريك محوطه طبيعي فضاي سبز قرار مي گيرد.موزه برروي يك تپه واقع شده كه برفرازآن پنج برج قراردارد و ورودي آن درزيرتپه مي باشد.اين باعث شده كه برج هامانند يك دودكش تبادل حرارتي عمل کنند وهواي تازه راجايگزين كند، فرو رفتگي بخش مركزي موزه نيزبه مثابه لنگريست كه تعادل پنج بال فوقاني راحفظ مي كند.فاستر كاربر روي اين پروژه راشانسي بزرگ براي خود مي داند. این موزه به یاد بود شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، بنیانگذار امارات متحده ساخته می‌شود. بال‌های موزه برای بازتاب علاقه‌ی شیخ به طبیعت، سمبلی از شکار با شاهین خواهند بود. این نوع شکار از سرگرمی‌های محبوب شیخ بوده است.

طراحی بال‌ها به گونه‌ای صورت گرفته است که سبب شباهت حداکثری آنها به بال‌های پرندگان شکاری شود؛ چراکه پرندگان شکاری، از جمله معدود مواردی هستند که شیخ به آنها عشق می‌ورزید. این امر تنها در همین‌جا خلاصه نمی‌شود و حتی تم کلی گالری‌های موزه ملی زاید نیز، به پاسداشت و بزرگداشت شیخ زاید اختصاصی دارد.

در داخل این ساختار، فضاهای گالری همانند غلاف‌هایی ساخته شده‌اند که در بالای سر بازدیدکنندگانی که از لابی طبقه همکف عبور می­کنند، معلقند. لابی بخشی از یک تپه برافراشته است که شامل گالری اختصاصی زندگینامه شیخ زاید، غرفه‌ای برای نمایشگاه­‌های ویژه و یک مرکز پرندگان شکاری با نمایش زنده می­‌باشد.

این نوع شکار از سرگرمی های محبوب امارات متحده عربی به شمار می رود. در واقع این بال ها در کنار زیبایی خود ، وظیفه خنک سازی داخل بنا را نیز بر عهده دارند.

 

KMD2-1.jpg

 

 

ورودی

  ورود به موزه ملی زاید ابوظبی، یا از طریق مسیرهای عادی ارتباطی شهری و یا از محوطه باغ امکان پذیر است.  با این حال اولین مسیر در دسترس، شامل یک پل و راهروی باریکی است که تا داخل موزه ادامه پیدا می‌کند. دسترسی به بخش VIP نیز، به منظور ایجاد حسی خوشایندی در بازدیدکنندگان، از طریق باغ مصنوعی این موزه صورت می‌گیرد.

 

عملکرد و ساختار درونی

فضای نمایش بر روی یک تپه مصنوعی بسیار زیبا بنا شده. در این بنا ازبرج‌های حرارتی و دودکش‌های  خورشیدی جهت خنک سازی جریان هوا به طور طبیعی استفاده شده، به این صورت که هوای خنک در قسمت‌های پایین دستگیر شده و از طریق لوله‌هایی که در زیر زمین تعبیه شده به داخل لابی موزه هدایت می‌شود.

در بالای این برج‌ها سایبان‌های باز تعبیه شده که به خنک سازی هوا کمک می‌کنند. سازه‌های فلزی سبک، هماهنگی با فضای داخل، این بنا را به یاد ماندنی تر می‌کند. فضاهای نمایش بر روی تپه مصنوعی زیبایی قرار گرفته است. گالری ها در بخش اصلی ۵ برج حرارتی خورشیدی قرار دارند.

به منظور ایجاد تعادل بین سازه‌های فولادی سبک وزن و فضای داخلی این طرح یادبود، گالری ها به  سرسرای مرکزی نمایشی نورانی حفر شده در زمین به جهت بهره‌برداری از خواص حرارتی آن، متصل شده‌اند و برای اجرای نمایش‌­های شعر و رقص خود در کنار فروشگاه‌ها، کافه‌ها، سالن ‍‌های نمایش و سالن‌های غیر رسمی قرار گرفته‌اند. علاوه بر این، بازی نور و سایه به گونه ای محتاطانه و با دقت بر روی ورودی ها طراحی شده است که نور شدید آفتاب منطقه را گرفته و هدایت می کند تا به این فضاهای داخلی روشنایی و جان بخشد.

اشیاء موجود در گالری‌های متعدد موزه ملی زاید ابوظبی، در داخل طاقچه‌ها و روی ستون‌های سنگی خاصی نمایش داده می­‌شوند که به اندازه یکسانی از سطح زمین فاصله گرفته‌اند. موزه ملی شیخ زاید ابوظبی دارای فضاهای کاربردی دیگر نیز هست که در راستای افزایش هرچه بیشتر جذابیت این موزه تدارک دیده شده‌اند؛ یک تالار بزرگ که به پارچه‌های سنتی امارات متحدۀ عربی مزین است، محیط هیجان‌انگیزی را برای نمایش‌­ها و فیلم ها فراهم می­‌کند. لابی شامل فضاهایی غیر رسمی برای خواندن شعر، موسیقی و رقص است و مخاطبان می‌­توانند برای تماشای آنها در یک دایره جمعش شوند. طراحی داخلی رستوران، بر پایه توانگری و مهمان‌نوازی چادرهای بادیه نشینان، صورت گرفته است و مبلمان خاص آن نیز وجود عنصر مهمان نوازی را برجسته‌تر می­‌سازد. یک فضای مجلل VIP نیز که به حیاط مرکزی راه دارد، چشم انداز منحصر به فردی را به میهمانان ارائه می­‌دهد و تنها مکانی در موزه ملی زاید ابوظبی به شمار می‌رود که امکان تماشای منظره برج‌های بادی را فراهم می‌کند.

در این موزه، برج ها از جنس سازه های فلزی سبک وزن هستند، که به صورت ایرودینامیکی و مانند پرهای بال یک پرنده عمل می کنند. شباهت های آن با شاهین و پرواز تعمدی است و مستقیما به علاقه شیخ زاید به شکار شاهین برمی گردد. یکی از گالری ها تحت عنوان تمرکز بیشتر بر حفظ منابع طبیعی به این موضوع اختصاص یافته است. این فضاهای داخلی به فضایی بیرونی باز می شوند که در آن به صورت زنده، نمایش هایی با پرندگان شکاری اجرا می شود.

فضاهای نمایش بر روی تپه مصنوعی زیبایی قرار گرفته است. گالری ها در بخش اصلی ۵ برج حرارتی خورشیدی قرار دارند

 

    گالری ها در پایه پنج برج خنک کننده خورشیدی قرار گرفته اند. برج‌ها به تدریج گرم شده وهمانند دودکش ­‌های حرارتی جریان‌های خنک کننده هوا را به طور طبیعی به سمت داخل موزه هدایت می‌کنند هوای تازه که در میزان اندکی به دست آمده است، از درون لوله‌های خنک کننده کار گذاشته شده در داخل زمین رد شده و سپس به لابی موزه منتقل می­‌شود. گرمای تولید شده در داخل ساختمان نیز طی جریان همرفتی و به طور خودکار، به سمت بالا حرکت می‌کند و در نهایت به سبب فشار منفی دریچه‌های روی سقف، راه خود را به بیرون از ساختمان پیدا می‌کند. پوسته دولایه موزه که بخش عمده‌ای از نمای بیرونی آن را نیز تشکیل می‌دهد، علاوه بر تسهیل جریان یافتن هوا، فضای گردشگری را نیز افزایش داده و سبب صرفه‌جویی بسیاری در مصرف انرژی شده است. این بال‌ها ‌تنها ‌قشنگ به نظر نمی‌رسند بلکه وظیفه‌ی دیگری نیز دارند  و آن، خنک کردن ساختمان است.

لرد فاستر می گوید: "مایه افتخار من بود که روی موزه ملی زاید کار کنم، تا به پیشبرد بینش شیخ زاید کمک کنم و با طبیعت پویای امارات متحده عربی امروزی ارتباط برقرار کنم. ما درصدد این بودیم که ساختمانی بنا کنیم تا نمونه ای از طرحی ماندگار، بازتاب کننده عشق شیخ زاید به طبیعت و میراث بزرگ او باشد." 

موزه ملی شیخ زاید نورمن فاستر ، توسط گیاه‌ و درخت‌کاری‌­های لایه‌ایی احاطه شده است. این گیاهان و درختان موجود در سایت موزه ملی زاید ابوظبی نیز آن را از طریق یک باغ و مسیر پیاده‌روی سایه‌داری به ساحل دریا متصل می‌کند.

شاید درآینده نزدیک معماری  باد گیرهای ایرانی که برپایه استفاده از انرژی  مثبت بوده را دوباره زنده کنیم و هرچه سریعتر بتوانیم هم چون سایر کشورها استفاده از انرژی های فسیلی را به فراموشی بسپاریم .

 به لحاظ معماری، هدف اصلی از ساخت موزه ملی زاید، ایجاد یک سازه بسیار کارآمد و معاصر با استفاده از عناصر طراحی سنتی عربی و مهمان‌نوازی آن در عین خلق اثری بود که در جایگاه خود پایدار، مطبوع و فرهنگی باشد. به پاس یادبود شیخ زاید بن سلطان النهیان و عشق او به طبیعت، موزه ملی زاید ابوظبی در محوطه باغی طراحی شده است و فضاهای نمایشی موزه نیز در درون یک تپه دست‌ساز جای گرفته‌اند.

 ایده معماری این بنا هماهنگی فرم‌های امروزی بامعماری سنتی اعراب و همچنین سازگاری با محیط زیست است که از  چادر های بادیه نشین و پروازشاهین و بالهای شاهین الهام گرفته شد که نمادی از کشور امارات و نشان از علاقه شیخ زاید به شکار با شاهین بود. طراحی فوق‌العاده، مواد و روش‌های ساخت و ساز، باعث ایجاد یک محیط دیدنی و جذاب شده که به افق جزیره سادیات دید دارد.

معماران برای طراحی هر بنایی علاوه بر شناخت شرایط اقلیم و آب وهوا ، نسبت به مطالعه معماری سازگار با محیط اقدام می کنند که طراح موزه امارات ، (نورمن فاستر ) نیز از معماری بادگیرها الهام گرفته است .

 

 

KMD3-1.jpg

 

معماری پایدار

 سا ختار سیستم تهویه در نحوه ورود هوا وتوزیع در ساختمان به روایت تصویر

اگر به تصاویر در مورد تهویه وهوارسانی والگوی انتخابی دقت شود ساختار بادگیرهای ایرانی که در بناهای کویری ساخته شده میباشد و طراح باشناخت از آن و همچنین شناخت آب وهوا نسبت به طراحی بنا اقدام نموده است .

                           

نکته :در این بنا از مصالح فلزی در بال ها استفاده شده که بنا به گفته طراح سبکی بوده است در صورتیکه می توانست از مصالح پایدار سبک همانند مثال چوبین استفاده می نمود .         

 

« باتوجه باینکه کشور ایران دارای اقلیم های مختلف بوده و هر اقلیم معماری خوذرا طلب میکند  جا دارد که علاوه بر شناخت شرایط اقلیمی معماری منطقه را مورد مطالعه قرارداده و از آن ها در طراحی بناها  الهام بگیریم .

معماران غیر ایرانی سعی بیشتر در شناخت معماری بومی وشرایط اقلیمی کشورهاییکه قصد طراحی دارند مینمایند محصوصا" در معماری برای کشورهای خلیج  فارس که  الهام گرفته ویا کپی برداری از معماری ایرانی است که نمونه بسیار دردبی  محله بستک  دبی وسایر محله ها  وامارات میباشد.

امید است که معماران ایرانی استفاده از انرژی مثبت  ( پاک ) را باتوجه شرایط اقلیمی در طرحهای حود لحاظ کنند . »

 

KMD6-1.jpg

 

 

 

 

 ترجمه و تدوین اوژن زکی پور

مهندسین مشاور اروین معماری پارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبرهای مهندسی و معماری

پریتزکر پرایز 2017

پریتزکر پرایز 2017

15 اسفند 1395

پریتزکر پرایز 2017 برای رافائل آراندا، کارمه پیـِم و رامون ویلالتا رافائل آراندا، کارمه پیـِم...

ساخت ابرسازه شش کیلومتری

ساخت ابرسازه شش کیلومتری

15 اسفند 1395

ساخت ابرسازه شش کیلومتری بر بستر زاینده‌رود در پایان نامه جنجالی دانشجوی لهستانی طرح پیشنهادی در...

ریچارد مایر (Richard Meier)

ریچارد مایر (Richard Meier)

16 اسفند 1395

ریچارد مایر (Richard Meier) ریچارد مایر (Richard Meier)متولد 12 اکتبر 1934 هنرمند و معمار انتزاعی آمریکایی...

خلاقيت گم شده

خلاقيت گم شده

15 فروردين 1396

خلاقيت گم شده خلاقيت عبارت از کاربرد ابتکار و تخيل براي ايجاد چيزي جديد در دنيا...

اسکله شناور | The Floating Piers

اسکله شناور | The Floating Piers

01 خرداد 1396

تنها تا 16 روز ، بازدیدگنندگان دریاچه ایسئو توانستند روی دریاچه راه بروند. ...

كتابخانه جديد وارينا

كتابخانه جديد وارينا

03 خرداد 1396

طراحان كتابخانه ٤١٠٠ مترمربعي جديد وارينا اين کتابخانه را به عنوان یک محل برای...

تبدیل اتوبان به باغ معلق در کره جنوبی

تبدیل اتوبان به باغ معلق در کره جنوبی

08 خرداد 1396

چند شب پیش ، به عادت هميشه وبگردي ميكردم و طبق معمول اين شبهاي انتخاباتي...

مقاله ارایه شده توسط همکاران اروین

مقاله ارایه شده توسط همکاران اروین

10 خرداد 1396

مقاله ارایه شده توسط همکاران مهندسین مشاوراروین معماری پارس، سرکار خانم مهندس بهاره چاوشی...

زاها حديد در جديدترين دودل گوگل

زاها حديد در جديدترين دودل گوگل

11 خرداد 1396

امروز ٣١ ام ماه مي در بسياري از كشور هاي جهان به مناسبت سيزدهمين...

حكايت اميرخان تتلو و آدولف خان لوس

حكايت اميرخان تتلو و آدولف خان لوس

31 تیر 1396

حكايت اميرخان تتلو و آدولف خان لوس اين روزها يكي از بحث هاي...

عاقبت معمار و معماري

عاقبت معمار و معماري

08 مرداد 1396

ارتباط با یک فضا براي همه جز معمار و مهندسان فضا از وقتی آغاز...

دنیل لیبسکیند و طراحی عملکردگرا در دانشگاه دورهام

دنیل لیبسکیند و طراحی عملکردگرا در دانشگاه دورهام

29 مرداد 1396

دنیل لیبسکیند در سال ۱۹۴۶ در لهستان به دنیا آمد و در ۱۹۶۵ در سن...

مرکز فعالیت (ورزشی) Times Property

مرکز فعالیت (ورزشی) Times Property

22 شهریور 1396

مرکز فعالیت (ورزشی) Times Property معمار : Peng Zheng موقعیت : گوانگژو، چین مساحت : 550 متر مربع سال...

مرکز آبی شهر دویی فرانسه

مرکز آبی شهر دویی فرانسه

10 مهر 1396

پروژه : مرکز آبی SOURCEANE موقعیت : کشور فرانسه مساحت : 11637 متر مربع سال اتمام پروژه...

دانشکده هنرهای زیبا، موسیقی و طراحی دانشگاه برگن

دانشکده هنرهای زیبا، موسیقی و طراحی دانشگاه برگن

17 آبان 1396

دانشکده هنرهای زیبا، موسیقی و طراحی دانشگاه برگن معمار پروژه : شرکت Snøhetta سال اتمام پروژه :...

موزه ملی زاید

موزه ملی زاید

02 مرداد 1397

موزه ملی زاید طراحی این موزه در سال 2007 آغاز شد اما اجرای آن...

استادیوم ومبلی لندن

استادیوم ومبلی لندن

02 مهر 1397

استادیوم ومبلی لندن استادیوم جدید توسط شرکت Foster and Partners و Populous طراحی شده...

مصالح نوینی که قوانین ساخت و ساز را عوض خواهند کرد

مصالح نوینی که قوانین ساخت و ساز را عوض خواهند کرد

03 ارديبهشت 1398

مصالح نوینی که قوانین ساخت و ساز را عوض خواهند کرد (هر ساله مصالح،...

رضا رزمجو

09 ارديبهشت 1398

استاد رضا رزمجو در سال 1320 در تبریز دیده به جهان گشود. علاقه...

مقاوم سازی سازه

21 خرداد 1398

امروزه با توجه به هزینه های بالای ساخت، مقاومسازی سازه های موجود از اهمیت...

به بهانه حراج خانه خورشیدی مدور فرانک لوید رایت در آریزونا

به بهانه حراج خانه خورشیدی مدور فرانک لوید رایت در آریزونا

20 مهر 1398

آخرین طراحی مسکونی فرانک لوید رایت، خانه خورشیدی دایره ای، در 16 اکتبر...

مدرسه ابتدایی در هندوستان

مدرسه ابتدایی در هندوستان

17 ارديبهشت 1399

این مدرسه در شهر Bhilware Rajasthan واقع شده است. مساحت این پروژه در...

ویلای کوهسار

ویلای کوهسار

23 ارديبهشت 1399

ویلای کوهسار دفتر معماری دیگر

«
»

درباره اروین معماری پارس

شرکت مهندسین مشاور اروین معماری پارس در سال 1383 بنیانگذاری گردید و فعالیت های خود را در زمینه برنامه اندیشی، برنامه ریزی، طراحی و نظارت بر اجرای پروژه های دولتی و عمومی آغاز نمود.

راه های تماس با ما

  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  +98(021)88600128-129
  +98(021)88219304
  تهران - شیراز جنوبی - بلوار علیخانی - (ونک پارک) پلاک 58 - طبقه 5 واحد 9  نقشه گوگل

  مهندسین اروین معماری پارس 

آخرین اخبار

23
ارديبهشت1399

ویلای کوهسار

ویلای کوهسار دفتر معماری دیگر

17
ارديبهشت1399

مدرسه ابتدایی در هندوستان

این مدرسه در شهر Bhilware Rajasthan واقع شده است. مساحت این پروژه در حدود 2612...

20
مهر1398

به بهانه حراج خانه خورشیدی...

آخرین طراحی مسکونی فرانک لوید رایت، خانه خورشیدی دایره ای، در 16 اکتبر از طریق...

03
ارديبهشت1398

درنگي بر چگونگي شكل‌گيري يك...

درنگي بر چگونگي شكل‌گيري يك كارگاه مشاركتي معماري براي كودكان

03
ارديبهشت1398

مصالح نوینی که قوانین ساخت...

مصالح نوینی که قوانین ساخت و ساز را عوض خواهند کرد (هر ساله مصالح، متریال و...

21
خرداد1398

مقاوم سازی سازه

امروزه با توجه به هزینه های بالای ساخت، مقاومسازی سازه های موجود از اهمیت بالایی برخوردار...

09
ارديبهشت1398

رضا رزمجو

استاد رضا رزمجو در سال 1320 در تبریز دیده به جهان گشود. علاقه به هنر...

11
خرداد1396

زاها حديد در جديدترين دودل...

امروز ٣١ ام ماه مي در بسياري از كشور هاي جهان به مناسبت سيزدهمين سالگرد دريافت...

10
خرداد1396

مقاله ارایه شده توسط همکاران...

مقاله ارایه شده توسط همکاران مهندسین مشاوراروین معماری پارس، سرکار خانم مهندس بهاره چاوشی و سرکار...

02
مهر1397

استادیوم ومبلی لندن

استادیوم ومبلی لندن استادیوم جدید توسط شرکت Foster and Partners و Populous طراحی شده است و...

24
اسفند1395

نصب اولين كايت استاديوم شيراز

نصب اولين كايت ضلع شرقي استاديوم ميانرود شيراز

21
آذر1396

دریافت لوح تقدیر مهندسین مشاور...

مهندسین مشاور اروین معماری پارس مفتخر به دریافت لوح تقدیردر پروژه استادیوم 50000 نفری پارس...

08
خرداد1396

تبدیل اتوبان به باغ معلق...

چند شب پیش ، به عادت هميشه وبگردي ميكردم و طبق معمول اين شبهاي انتخاباتي بعد از...

10
مهر1396

مرکز آبی شهر دویی فرانسه

پروژه : مرکز آبی SOURCEANE موقعیت : کشور فرانسه مساحت : 11637 متر مربع سال اتمام پروژه : 2016 سرپرست...

19
اسفند1395

رو نمایی از وب سایت

رو نمایی از وب سایت شرکت مهندسین مشاور اروین معماری پارس در راستای همگامی با دولت الکترونیک...

22
شهریور1396

مرکز فعالیت (ورزشی) Times Property

مرکز فعالیت (ورزشی) Times Property معمار : Peng Zheng موقعیت : گوانگژو، چین مساحت : 550 متر مربع سال اتمام پروژه...

08
مرداد1396

عاقبت معمار و معماري

ارتباط با یک فضا براي همه جز معمار و مهندسان فضا از وقتی آغاز می‌شود که...

01
خرداد1396

اسکله شناور | The Floating...

تنها تا 16 روز ، بازدیدگنندگان دریاچه ایسئو توانستند روی دریاچه راه بروند. مهندسی قابل...

15
اسفند1395

ساخت ابرسازه شش کیلومتری

ساخت ابرسازه شش کیلومتری بر بستر زاینده‌رود در پایان نامه جنجالی دانشجوی لهستانی طرح پیشنهادی در پایان نامه...

15
اسفند1395

آغاز صندلی گذاری استادیوم شیراز

آغاز صندلی گذاری استادیوم 50 هزار نفری میانرود شیراز با سرعت گرفتن عملیات اجرایی استادیوم 50 هزار نفری...

«
»

آخرین پروژه های ما

  • shiraz
  • recent02
  • recent03